Redzējumi: 2012. gada 5. aprīlis

Radio 101 novīst ausis

Jau pirms kāda laika medijos cirkulēja ziņa par to, ka Radio 101 populārās rīta programmas “Ausīs rīts” trijotne (Zane Peneze, Eduards Švāns un Gustavs Terzens) devušies bezalgas atvaļinājumā. Rīta programma līdz ar to būtībā vairs nepastāvēja. Izskaidrojumi no vadības puses šādai dīvainai rīcībai netika sniegti. Tika stāstītas pasaciņas par it kā slimiem, it kā nogurušiem darbiniekiem, kuri vienkārši izlēmuši ieturēt nelielu pauzi.

“Viņiem jāsakopo spēki pavasarim un vasarai, jo laikā, kad citi atpūtīsies un brauks uz festivāliem, mēs strādāsim – tāda ir radio specifika. Atpūtu viņi izbauda tagad,” skaidroja producents Māris Žigats.

Kā izrādās, Žigats ir nekaunīgi melojis. Šodien (5. aprīlī) trijotne publiski paziņojusi par aiziešanu no Radio 101. Laikam jau tik labi atpūtušies, ka par strādāšanu vairs pat domāt negribas? Pašu publiskā paziņojumā gan tiek vēstīts, ka “strādāt patīk, turklāt šobrīd idejas jau birst uz zemes, vajadzētu tās likt lietā”. Gustavs Terzens savukārt tviterī skaidro, ka sadarbība ar Radio 101 tiekot pārtraukta aiz cieņas pret klausītājiem.

Trijotnes publiskais paziņojums tiek prezentēts kā atbilde uz neatbildētajiem jautājumiem. Diemžēl nopietni jautājumi ir palikuši neatbildēti, un šie jautājumi ir daudzkārt lielāki par Radio 101 novītušajām ausīm.

Nevienam nav noslēpums, ka darba devēji Latvijā nereti izmanto bezalgas atvaļinājumus, lai risinātu savas finanšu problēmas. To skaitā — arī mediji. Darbiniekus ar dažādiem tekstiem un draudiem par sankcijām, algas samazināšanu vai atlaišanu piespiež uzrakstīt iesniegumu, kurā darbinieks lūdz piešķirt bezalgas atvaļinājumu. Bieži vien bezalgas atvaļinājumam tāpat seko samazināta alga vai atlaišana. Rezultātā jebkurā gadījumā darbinieks ir zaudētājs, viņa vidējā izpeļņa ir samazinājusies (un no tās ir atkarīgs, piemēram, bezdarbnieka pabalsta apjoms), bet uzņēmums savukārt ir ietaupījis naudu. Ietaupījis, brutālā veidā apčakarējot darbinieku, kurš droši vien nepārzina Darba likumu un savas tiesības. Tā ir ciniska un nežēlīga rīcība. Tā tas nedrīkst notikt — taču tas notiek nepiedodami bieži.

Mediji un žurnālisti, kuriem par šādiem gadījumiem būtu jāziņo, kuriem būtu jācīnās par taisnīgāku situāciju darba tirgū, par cieņu pret darbaļaudīm, paši piekopj šādu “praksi”. Vai tad šādi mediji un žurnālisti var būt objektīvi?

Gadījums ar Radio 101 rīta programmas cilvēkiem ir šokējošs. Ne jau tikai ar to, ka atbildīgais radio producents var atļauties stāstīt medijos par slimiem darbiniekiem (slimības lapas gan nav redzētas) bezalgas atvaļinājumos (no darbinieku pieklusinātajiem komentāriem medijos varēja nojaust, ka viņi nav devušies šajos atvaļinājumos paši pēc savas iniciatīvas un aiz sava prieka). Drīzāk šokējošs ir fakts, ka par ceturtās varas (!) iespējamu rupju Darba likuma pārkāpumu neinteresējas Valsts Darba inspekcija. Par to īpaši neinteresējas arī mediji. Žurnālisti klusē, kā ūdeni mutē ieņēmuši. Dīvaini bezalgas atvaļinājumi žurnālistu cunftē, šķiet, tiek uztverti kā kaut kas ikdienišķs. Sak’ — nu un tad, radio droši vien problēmas ar finansēm, nu kāpēc gan neoptimizēt savus izdevumus.

Šāda nekaunīga prakse ir vienreiz par visām reizēm jāizbeidz. Visos uzņēmumos. Taču medijiem un žurnālistiem šo sērgu pienāktos izskaust pirmajiem. Īsts žurnālists vienmēr stāvēs patiesības, taisnīguma un tiesiskuma sardzē. Turklāt izskaust darba devēju uzspiestus bezalgas atvaļinājumus nemaz nav grūti — ja žurnālists neuzraksta iesniegumu par bezalgas atvaļinājumu, tad tādu nevar piešķirt. Jā, es saprotu, daudzi žurnālisti saspīlētā situācijā, kad mazajā Latvijas mediju tirgū ir grūti atrast darbu, domā tikai par savu ādu. Aiz bailēm pakļaujas darba devēja spiedienam. Un tādējādi nodara pāri gan paši sev, gan pārējiem. Solidarizējoties un atbalstot citam citu, ir iespējams radīt pietiekami spēcīgu pretestību darba devēju teroram. Ir jāstāv kā mūrim. Tad neviens jums neko nespēs padarīt.,

Būtu ļoti apsveicami, ja žurnālistiem šādā cīņā aktīvi palīdzētu arī Latvijas Žurnālistu Asociācija un Latvijas Žurnālistu Savienība. Ne tikai žurnālistiem jādarbojas ētiski — arī medijiem jāizturas ētiski pret saviem darbiniekiem. Citādi mediji zaudē savu ceturtās varas autoritāti, jo paši nespēj rīkoties godīgi, tiesiski un atbildīgi, un attiecīgi nevar to prasīt no citiem. Tie ir beigti mediji ar novītušām ausīm.

Bet konkrēti Radio 101 gadījumā es aicinu boikotēt jebkurus darba un prakses piedāvājumus no šī radio puses. Uzņēmums, kura atbildīgi pārstāvji ir negodīgi un melīgi, un turklāt attiecībās ar darbiniekiem izmanto apšaubāmas metodes, nav pat pelnījis medija statusu. Strādājot vai veicot praksi šādā mediju uzņēmumā, žurnālists netieši atbalsta savu cunftes biedru čakarēšanu. Un tā rīkoties ir ļoti, ļoti neētiski. Savukārt esošie Radio 101 darbinieki varētu izmantot streiku kā metodi darba devēja pārmācīšanai.

Noslēgumā — praktiski ieteikumi par bezalgas atvaļinājumiem jautājumu un atbilžu formā. Tie noderēs gan žurnālistiem, gan arī citu profesiju pārstāvjiem.

Vai darba devējs drīkst sūtīt darbiniekus bezalgas atvaļinājumā?

Nē, nedrīkst. Bezalgas atvaļinājumu var lūgt piešķirt tikai pats darba ņēmējs, uzrakstot attiecīgu iesniegumu. Darba devējs šo iesniegumu izskata un vai nu piekrīt, vai nu nepiekrīt.

Protams, darba devējs var aicināt/ierosināt darbiniekiem doties neapmaksātā atvaļinājumā – bet tas ir tādā pašā līmenī kā, piemēram, jūsu vecmāmiņas lūgums jums paņemt šādu atvaļinājumu, lai jūs palīdzētu viņai izravēt zemeņu dobi. Izvēle rakstīt vai nerakstīt iesniegumu ir tikai un vienīgi darbinieka rokās.

Vai darba devējs drīkst sodīt darbinieku par to, ka viņš nepiekrīt ņemt bezalgas atvaļinājumu?

Nē, nedrīkst. Bezalgas atvaļinājums ir vispirms jau paša darbinieka izvēle – darba devējs tikai sniedz savu piekrišanu vai arī atsaka. Darbiniekam nav nekāda pienākuma ņemt bezalgas atvaļinājumu.

Kas jādara, ja es nevēlos ņemt bezalgas atvaļinājumu?

Nekas! Ja neuzrakstīsiet iesniegumu, darba devējam nav tiesiska pamata piešķirt bezalgas atvaļinājumu.

Vai ir godīgi man neņemt bezalgas atvaļinājumu, ja to dara citi uzņēmuma darbinieki?

Izvēle par bezalgas atvaļinājumu ir individuāla, nevis kolektīva (iesniegt grupveida pieteikumu bezalgas atvaļinājumam nevar, tas jādara katram atsevišķi), tāpēc runāt par “godīgumu” pret kolēģiem šeit nav pareizi.

Varbūt uzņēmumam tiešām klājas grūti un ir jāpalīdz?

Šādi teksti ir prasta demagoģija. Ja uzņēmumam ir finansiālas grūtības, tad pilnīgi likumīgā kārtībā var samazināt štatus, par to laicīgi brīdinot darbiniekus. Otrkārt, plānot uzņēmuma finanses un regulēt personāla jautājumus nav ne ierindas darbinieku kompetence, ne arī pienākums. Ja darbinieku skaits uzņēmumā ir pārāk liels un tas rada zaudējumus, par šādu kļūdu būtu jāatbild menedžmentam.

Kā ir ar “praksi” citos uzņēmumos un valsts iestādēs? Vai tad viņi tiešām rīkojas pretlikumīgi?

Pirmkārt, tas, ka kaut kas notiek bieži, nenozīmē, ka tas ir likumīgi. Katru dienu Latvijā notiek zādzības – bet neviens prātīgs cilvēks taču neiedomāsies to nosaukt par “praksi”, kas ir saskaņā ar likumu.

Otrkārt, kā jau minēts iepriekš – darba devējs var palūgt darbinieku paņemt bezalgas atvaļinājumu, taču darbiniekam nav absolūti nekāda pienākuma tam piekrist. Krīzes laikā uzņēmumi un valsts iestādes bieži vien izvēlējās lūgt darbiniekus iet bezalgas atvaļinājumos, jo bija patiešām dramatiski valsts budžeta samazinājumi un daudzi uzņēmumi patiešām bija uz bankrota robežas. Šodienas situācija tāda nav, un mēģināt apgalvot pretējo ir manipulatīva demagoģija un intelekta mazspējas pierādījums.

Treškārt, ja nu reiz darbinieks piekrīt un uzraksta iesniegumu, tad formāli viss ir kārtībā, likums ir ievērots. Taču darbinieks, šādi rīkojoties, būtībā ir pārējo kolēģu nodevējs — caur šādas paklausības piemēriem tiek nostiprināta darbinieku čakarēšanas “prakse”.

Vai kā arguments par bezalgas atvaļinājumu nepieciešamību var kalpot darba apjomu kritums?

Darba devējs var minēt jebko, lai izdarītu spiedienu uz darbiniekiem. Taču nodrošināt darba apjomu ir darba devēja pienākums. Ja darbiniekiem nav, ko darīt, tad to saskaņā ar Darba likumu sauc par dīkstāvi (74. pants) – arī par šo laiku darba devējam ir jāmaksā alga.

Bilde: Calle

Didzis

Didzis: Man vairāk patīk jautājumi, nevis atbildes. Man vairāk patīk kustība, nevis stabilitāte. Man vairāk patīk pārsteigumi, nevis ieplānotais. Man vairāk patīk nezināmā nākotne un neskaidrā pagātne, nevis faktiskā šodiena. Nav nekāds brīnums, ka esmu demokrātijas piekritējs. Un tajā pašā laikā – arī kritiķis.skatīt

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedIn

11 komentāri to “Radio 101 novīst ausis”
 1. Malka saka:

  Un ja darba devējs bankrotē tāpēc, ka darbinieki neaizgāja bezalgas atvaļinājuma un šādas rīcības dēļ darbu pazaudē arī pārējie darbinieki?

  Kam no tā ir labums? Tukši dirst nav malku cirst!

  • didzis_m saka:

    Nepareizs jautājums. Saskaņā ar Darba likumu darbiniekam nav nekāda pienākuma ņemt bezalgas atvaļinājumu. Tava secinājumu ķēde – “bakrotē tāpēc, ka darbinieki neaizgāja bezalgas atvaļinājumā” – ir absolūti kļūdaina, jo tāda kauzalitāte vispār nav iespējama. Slēdzot darba līgumu, darba devējs apņemas garantēt darba ņēmējam pirmkārt jau darbu un algu. Ja darbinieks pilda darba līguma nosacījumus, viņam nav nekādas atbildības par uzņēmuma finansiālo stāvokli. Darba devējs nekādā gadījumā (arī tad, ja ar finansēm iet čābīgi) nedrīkst spiest darbiniekus iet bezalgas atvaļinājumā. Viņš drīkst likumā noteiktajā kārtībā samazināt štatus.

   Lielā daļā gadījumu, kad uzņēmums, pamatojoties uz finansiālo situāciju, spiež darbiniekus ņemt bezalgas atvaļinājumus, viņi tāpat vēlāk tiek atlaisti. Rezultātā viņiem ir samazinājusies vidējā izpeļņa – kas nozīmē mazāku bezdarbnieka pabalstu un atvaļinājuma naudu.

   Vēlreiz uzsvaru – darba devējam ir jāievēro Darba likums, un nekādas atkāpes te nav pieļaujamas.

 2. Marsietis saka:

  man arī  ir slikta aizdoma ka zem tā visa slēpjas 101 traģiskais finansiālais pasāciens ;)

  • didzis_m saka:

    To jau viņi paši apstiprina, tik nesaka, ka stāvoklis traģisks. Varbūt kaut kādā minimālā līmenī ir iespējams turpināt darboties arī ilgtermiņā. Bet nu tas, ka daži pašreizējie radio darbinieki meklē darbu, ar nav noslēpums… Piemēram, Kārlis Dagilis bija pieteicies uz Latvijas Radio Ziņu dienesta vadītāja vietu. ;)

 3. rusantro saka:

  Kur tad pierādījumi, ka viņi aizgājuši bezalgas atvaļinājumā pēc spiediena? Un vai tu tiešām domā, ka Zane, Terzens un Švāns, ļautu kādam sevi piespiest? Muļķības. Drīzāk bija draudzīgas vienošanas, kuras viena no pusēm vairs nevarēja pildīt. Iespējams, ka viss beidzies ar strīdu. Bet nu Darba likuma pārkāpums, tas ir par daudz.

  • didzis_m saka:

    Pasaki kaut vienu saprātīgu iemeslu, kādēļ trijotne vienlaicīgi, būtībā piekāšot savus klausītājus, izlemtu lūgt darba devējam bezalgas atvaļinājumu? Tu saki – draudzīgas vienošanās? Kādas, piemēram? Delfi.lv rakstā bija minētas baumas par mēnešiem ilgi neizmaksātām algām, bet pašreizējie Radio 101 darbinieki vispār neko nevēlas komentēt par notikušo. Tā izskatās “draudzīgas vienošanās”? Tāpat nekur rakstā neesmu apgalvojis, ka ir noticis DL pārkāpums (neesmu ne VDI, ne tiesa) – vien izsaku pieņēmumu, ka visdrīzāk ir noticis pārkāpums (jo man galvā ir smadzenes ar pietiekamu pelēkās vielas koncentrāciju un es analizēju faktus, meklēju kopsakarības utml, nevis tikai domāju kategorijās “ir/nav pierādījumi”). No sava laika, kad strādāju medijos (ne uz honorāriem) varu secināt, ka Latvijas žurnālisti ir iebaidīti un nespēj/nevēlas neko darīt cunftes labā. Jā, visdrīzāk “Ausīs Rīts” trijotnei vadība pēc algu nemaksāšanas teica – klau, nu paņemiet bezaldzinieku, mēs te sakasīsim naudiņu, gan jau viss būs čikiniekā… Trijotne laikam vēlējās darīt “pa labam”, uzrakstīja iesniegumus (epic fail!), bet pēc laika saprata, ka nekādas naudas nav un nebūs. Bet tad jau cīnīties bija visdrīzāk par vēlu, jo paši tak uzrakstīja iesniegumus, un nācās pacelt cepures uz atvadām. Ja tu redzi citu scenāriju – lūdzu, bliez vaļā, labprāt uzklausīšu. Tak tici man, mana pieredze no medjju vides + par Radio 101 cirkulējošās ziņas un baumas liecina par mana scenārija patiesumu. Ņem vērā, ka es arī pareizi noprognozēju, ka trijotne ēterā neatgriezīsies – vēl tad, kad gan Radio 101, gan Terzens un Švāns runāja par atgriešanos… ;)

   • rusantro saka:

    Lūk šī versija ir tā, ko es labprāt redzētu rakstā, jo mana versija ir līdzīga. Darba likuma piesaukšanai nav īpaša pamata, jo visi Radio101 dalībnieki ir tuvu pazīstami un norunām starp viņiem ir lielāks spēks par darba līgumu. Kredīt, kas tika paņemts radiostacijas izveidošanai ir ļoti liels un tā atgriezšana sagādā pamatīgas galvassāpes īpašniekiem, kuri spiesti nemaksāt algas. Rezultātā ambiciozi un labi darbinieki iet projām. Daudzos uzņēmumos notiek līdzīgi.

    • didzis_m saka:

      Saskaņā ar šo versiju arī rakstīju. Manuprāt VDI šeit, ja tiešām gribētu un pacenstos, varētu pierādīt pārkāpumu – jo darba devēju publiski teiktais (piemēram, par slimošanu un gaidāmo atgriešanos) nu nekādi neveido sakarīgu un likumam atbilstošu stāstu.

     Tāpat nesapratu, no kādas šamaņjuristu loģikas rokasgrāmatas izzīdi šo te – “norunām starp viņiem ir lielāks spēks par darba līgumu”.

     Par kredītiem vispār te nav jārunā. Ņem kaut miljardu – DL ir jāievēro. Ja kādam darba devējam tas nepatīk – lai brauc uz kādu citu valsti un netraucē civilizētiem cilvēkiem dzīvot ar savu bandītisko domāšanu.

     “spiesti nemaksāt algas” – akjēzusunallāh, tas tev pašam neizklausās pēc dažu gaudulīgo nodokļu nemaksātaju argumentācijas? Atlikt šādu sviestu!

     • rusantro saka:

      Šamaņjuristu loģika ir Latvijas normāla parādība. Esmu pats vērojis draugu šķiršanos un bankrotus, kad vienošanās tika norunātas mutiski uz uzticības pamata.
      Norunas darbojās dēļ tā, ka daudzi darba devēji un darba ņēmēji nepārzina savas tiesības, Darba likumus un citus normatīvos aktus. Manā darba vietā ar gandrīz 20 gadu vēsturi, darba devējs nepārzina Darba likumu, jo viņam ir tāds cilvēks, kurš to zina.

    • didzis_m saka:

      Cik es saprotu no vispārējiem tiesību principiem, tad jebkura vienošanās, kas ir slēgta draudu/spiediena utml ietekmē, automātiski zaudē spēku – un šajā gadījumā manuprāt bez spiediena nu nekādi nevarēja iztikt (vēlreiz – kāpēc gan lai “Ausīs rīts” komanda piekāstu savus dārgos klausītājus?). Attiecīgi VDI būtu pamats izskatīt lietu detalizēti un noskaidrot visus aspektus. Tas, ka formāli viss kārtībā, vēl neko nenozīmē. Tā jau mēs nonāksim līdz argumentācijai, ka “cilvēks taču parakstīja vienošanos par savu eksekūciju, un tāpēc mēs viņu tagad pilnīgi likumīgi vedīsim uz giljotīnu”.

     • rusantro saka:

      Par tiesībām tu raksti visu pareizi, bet savā starpā cilvēki vienojas, neskatoties uz likumiem, jo viens otram uzticas. VDI pārbauda tikai uz sūdzības pamata vai īpaši plānotos pasākumus. Neko citu viņi nepārbauda. To man ir pateikuši paši VDI darbinieki ar kuriem ir nācies tikties arī tiesas zālē.

Vienlīdzība visiem vai tikai savējiem?

Valsts valodas centra (VVC) lēmums aizliegt sūtīt iedzīvotājiem informatīvas vēstules par bezmaksas veselības pārbaudi krievu valodā izraisīja ilgstošas diskusijas...

Vai žurnālists var būt draugos ar krokodilu?

Veltījums Čīles 11.09.1973 bruņotā apvērsuma 40 gadadienai un visiem žurnālistiem, kuri kļuva par neoliberālisma upuriem. Autora priekšvārds Visi žurnālisti...

Parlamenta vēlēšanas pasaules labākajā valstī

Pirmdien (9. septembrī) vienas no pasaules bagātākās valsts iedzīvotāji dosies pie vēlēšanu urnām, lai nobalsotu 2013. gada parlamenta vēlēšanās....

Bredlijs Menings un brīvības tēls

Vērojot, kā liberālā demokrātija izrēķinās ar Bredliju Meningu, ir jāsaprot, ka sodītāji ir zaudētāji. Turklāt viņi zaudēja vissvarīgākajā karā...

Gruzijas sapnis

Foto: Seth Anderson Šī intervija tapa 2012. gada maijā, kad Saakašvili partijai vēl bija vairākums Gruzijas parlamentā. Kopš “opozīcijas”...

Fašismu ir daudz

Un jo tālāk, jo mazāk atšķirību no „parastā kapitālisma” Ar šo tulkoto rakstu, kura autors ir krievu postmarksisma teorētiķis,...

Tiešā demokrātija ir iespējama

Laikā, kad Tautas partija sāka zaudēt politisko ietekmi un vara pamazām sāka iegult Vienotības rokās, pēdējo pusē arvien aktuālākas...

Sociālais darbs kā atbrīvošanas līdzeklis

Autors: Dima Sergejevičs Avseenkovs, sociālais darbinieks, brīvprātīgo kustības aktīvists Tulkoja un komentēja: Timofejs Nastins Bilde: jimmy brown Nesen kāds...

Ardievu, Čaves!

Venecuēlas prezidenta nāves sakarā Autors: Boriss Kagarlickis, Globalizācijas Studiju Institūta direktors, sociologs, sociālists Tulkoja un komentēja: Timofejs Nastins Bilde:...

Izglītības privatizēšana – solidaritātes graušana

Autors: Noams Čomskis Tulkojums: Timofejs Nastins Bilde: Ray MacLean Jau 25 gadus notiek mērķtiecīgs uzbrukums solidaritātei, demokrātijai un labklājībai...

Eiropa uz nāves gultas

Vairāku Eiropas valstu vadošos medijos ir publicēta vienpadsmit intelektuāļu publiska vēstule. Tās autori brīdina par drīzu Eiropas bojāeju, ja...

Verdzība ir brīvība?

Prostitūcijas legalizācija kā neoliberālās utopijas daļa Nesen draudzene atsūtīja man saiti uz emuāru, kurš pieder visai kolorītam personāžam –...

Pavizinājos metro — joprojām esmu šokā!

Tie heteroseksuāļi galīgi aptrakuši, jau uz eskalatoriem bučojas visu acu priekšā. Un aiz rociņām turas. Drīz jau sāks drāzties...

Kapitālisma apokalipse kā laikmeta gara vektors

Ziemeļatlantijas reģionā kristietības ietekmē ar apokalipsi nereti tiek apzīmēti tālāki vai tuvāki notikumi, kas ir saistīti ar pasaules fizisku...